علائم و نشانه های افسردگی

خیلی از ما بعضی اوقات احساس می کنیم که افسرده ایم. اما این احساس ما ممکنه به دلیل نداشتن اطلاعات یا اطلاعات غلطی باشه که داریم. بیشتر وقتا این احساساتی که ماباهاشون دست به گریبانیم یه احساس غم و اندوه کلیه. روان شناسا یه سری علائم رو برای افسردگی مطرح کردن که در ادامه اومده. اگر همچین علائمی دارین بدونین که میزون نیستین لبخند

افسردگی رایجترین اختلال روانی است و اخیرا به شدت رو به افزایش نهاده است. این بیماری به عنوان سرماخوردگی روانی به شمار می رود . احساس افسردگی بسیار قوی تر و ناخوشایند تر از دوره های کوتاه غمگینی است که همه ما گاهگاهی آن را تجربه کرده ایم و معمولا طولانی تر است . حتی ممکن است روزها، هفته ها و ماه ها ادامه پیدا کند.

معیارهای DSM-IV در تشخیص افسردگی

تعداد 5 یا بیشتر از علایم زیر بایستی برای مدت دو هفته وجود داشته باشند. (حداقل یکی از این علایم بایستس خلق افسرده یا از دست دادن علاقه و لذت باشد).

· خلق افسرده در بیشتر طول روز و تقریبا همه روزه طبق گزارش خود بیمار (احساس پوچی یا اندوه)یا مشاهدات دیگران (مثلا گریان به نظر برسد) .

نکته : در اطفال و نوجوانان میتواند بصورت خلق برافروخته باشد.

· کاهش شدید علاقه و لذت تقریبا در تمامی کارها در بیشتر شبانه روز و تقریبا همه روزه.

· تغییر وزن حداقل به میزان 5% در عرض یکماه.

· بی خوابی یا پرخوابی تقریبا همه روزه .

· خستگی و از دست دادن انرژی تقریبا همه روزه.

· احساس بی ارزشی یا احساس گناه نامتناسب و بیش از حد.

· کاهش توانایی در تفکر و تمرکز تقریبا همه روزه.

· افکار مکرر مرگ و افکار مکرر خودکشی.

 علایم نشانه های یک حمله دوقطبی را نداشته باشد.

 علائم موجب اختلال شدید در فعالیتهای اجتماعی و شغلی شوند یا برای جلوگیری از آسیب رساندن به خود یا دیگران، بستری کردنش ضروری باشد.

 علائم ناشی از اثر فیزیولوژیک مستقیم مصرف مواد نباشد.

علایم با داغدیدگی قابل توجیه نباشد(یعنی به دنبال از دست رفتن یک فرد مورد علاقه نشانه های فرد بیش از 2 ماه طول بکشندیا اختلال قابل توجهی در کارکرد، اشتغال خاطر بیمار گونه ای با بی ارزشی، فکر خودکشی، علائم سایکوز یا کندی روانی-حرکتی وجود داشته باشد).

ایشالا هیشکی افسرده نشه لبخند

/ 1 نظر / 21 بازدید
افت و خیز !

سلام. از آشنایی با شما خوشوقتم . متشکرم که بهم سر زدین این روزا افسردگی اپیدمی شده ... انشالله روزای خوبی رو در کنار هم تجربه کنیم عزیزم [گل][لبخند]